NetteTercume.com

Online Translation Agency

Faydalı Kavramlar

leave a comment »


Resmi sözlü tercüme

Bilindiği üzere yabancı ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde resmi bir iş yapmak istediğinde, örneğin nikah, mülk alımı, yargılanma ve noterlik işlemi yaptığı Türkçe işlemin sözlü tercümesi kendine yeminli sözlü tercüman tarafından yapılır ve o işlemde tercümanın imzası alınır.

Simultane çeviri

Simultane çeviri çok özel bir alandır ve ancak bu işte tecrübeli tercümanla tarafından yapılabilir. Tercüman konuşan kişiyi müteakip ardıl olarak tercümeyi yapmaktadır. Daha çok kongre, toplantı, televizyon ve resmi toplantılarda ihtiyaç duyulur.

Ardıl (Konsekütif) tercüme

Tercümanlar, katılımcılarla beraber toplantı masasında oturur ve herhangi bir teknik donanım kullanmaz. Çevirmen konuşmacının sözlerini dinleyip ardından hedef dile çevirmesi ve karşı tarafa aktarması şeklinde gerçekleşir.Ardıl tercüme genellikle söz konusu toplantının çok kısa, teknik, gizli veya resmi olması durumunda başvurulan bir yöntemdir.

Bilateral tercüme

Daha küçük topluluklar için yapılan bir tür konsekütif çeviridir. Yabancı ziyaretçilere refakat ederek toplantı dışındaki iletişimi sağlamak da bu tanıma girer.

Deşifre hizmeti nedir?

Seminer, konferans gibi organizasyonların ses kayıtları yanında kasete ya da başka herhangi bir veri saklama ünitesine kaydedilmiş her türlü konuşmanın deşifre edilerek yazılı doküman haline getirilmesi çalışmasıdır.

Redaksiyon hizmeti nedir?

Daha önce çevirisi yapılmış bir metnin üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılarak kullanıma hazır hale getirilme işidir.

Noter ve yeminli tercüme

Bir belgenin herhangi bir dile tercüme edilmesi o dili bilen herhangi bir kişi tarafından yapılabilir. Ancak o tercümenin yeminli olabilmesi için tercümanın herhangi bir noter tarafından tanınmış olması gereklidir. Noterde yemin zaptı olan bir tercümanın yatığı tercümeyi imzalaması o belgeyi yeminli tercüme yapar. Noter tasdikli bir tercüme olabilmesi için ise tercümanın imzaladığı belgenin ayrıca noter tarafından onaylanmış olması demektir.

Reklamlar

Written by NetteTercume

Mart 8, 2011 1:37 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: