NetteTercume.com

Online Translation Agency

Proofreading Nedir?

leave a comment »


Proofreading (son okuma/düzeltme okuması) terimi tercüme yazılarında ya da tercüme edilmeyen sadece bir dildeki yazıların yayınlarında ağızdan ağza dolaşan bir terimdir. Ancak karşılaştığım insanların çoğu bu alanda gerçek anlamda bir eğitime sahip değiller, bu anlamda proofreading sürecini tam olarak yerine getiren profesyonel ajanslarla çalışmanız oldukça önemlidir.

Doğru bir proofreading için iki temel taraf bulunmaktadır: gramer ve tarz. En önemlisi tercümenin ajans ya da şirket tarafından basıma verilmeden önce her bir kısmının tek tek takip edilmesi gereken değişmez gramer kuralları vb.dir. Yazım hatalarından, uygun olmayan ortaçlara kadar her şeyin düzeltilmesi gerekir böylece şirketin iyi imajı her zaman sürdürülebilir. Tarz belirsiz ve sübjektif olduğu için anlaşılması daha zordur. Bu taraf daha çok birden fazla yazar tarafından tercüme edilen ve sonradan tek bir bütün hale getirilen uzun bölümlü yazılarda ortaya çıkmaktadır. Açık olarak buradaki amaç farklı bölümleri sorunsuz bir şekilde bir araya getirmek ve müşteri/yayıncı/yazar tarafından herhangi bir özel istek talebine karşı özel ilgi göstererek tüm bölümlerde tonlama, renk ve tat olarak sabit kalmaktır. Bu gereksinimler proofreading sürecinin hedef dil için ana dile sahip olan ve ayrıca yazma sanatı ve metin tutarlılığında bir bakıma bilgili kişiler tarafından yapılmasını gerektirmektedir.

Kısaca, bir metni düzeltme (proofreading) tüm sözcüklerin büyük harfle yazılıp yazılmadığını kontrol etmekten ziyade, bütün olarak dokümana 1 sayfa mı yoksa 1,000 sayfa mı olarak bakmak, buna ek olarak tüm hataları düzeltmek ve her kelimenin uygun olup olmadığı kontrol etmek ve daha uygun seçenekler varsa araştırmaktır.

Reklamlar

Written by NetteTercume

Mart 8, 2011 12:35 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: