NetteTercume.com

Online Translation Agency

Çevirmen Kimdir? Ne yapar?

leave a comment »


 “Dil hapsi bir gün merhametli bir gardiyan gelinceye kadar sürer… Ve mükemmel tercüman anahtarlarını cebinden çıkararak bizi kurtarır…”  Wendy Lesser 2002 “Çevirinin gizemleri” makalesinde böyle demişti.

Ancak halen birtakım sorular mevcut: Çevirmen kimdir?  Ne Yapar? Sahip olduğu beceriler nelerdir?

Basitçe söylemek gerekirse, çevirmen hedef dilde kullanışsız ve doğal durmayan düz bir anlatım ile metnin adeta tanınamaz hale gelen serbestliği arasında hassas bir denge kurmaya çalışarak, bir metni diğer bir dilde yeniden yaratan kişidir.

Çevirmen sadece kelimeleri tercüme etmekle kalmamalı aynı zamanda kavramları da açıklamalıdır. Diğer bir deyişle, çevirmen Bayan Lesser’in de söylediği gibi dilin mahkûmiyetini kırmalı ve orijinal dilinde, kültüründe ve okuyucusuyla kısıtlanmış metni serbest bırakmaya çalışmalıdır. Bu iş maalesef değeri henüz anlaşılmamış olan bir hüner ve beceridir.

Tüm bu bahsedilenleri yapabilmek için çevirmenin sahip olması gereken başlıca özellikler: her iki kaynak (çevrilecek metin) ve hedef (metnin çevrileceği) dilde ana lisan ya da ana lisana yakın olacak seviyede uzmanlık. ; metnin anlattığı ve ima ettiği her şeyi tamamen anlama becerisi; mükemmel yazma ve düzenleme becerileri, bununla birlikte çevirmen orijinal metindeki yazarı ve onun yazı stilini tanımasının yanı sıra kelime kullanımı ve anlamını etkileyeceğinden gerek kaynak dil gerekse hedef dilin kültürü hakkında epey bilgi sahibi olmalıdır.

Tüm bunlar oldukça formülsel gibi gelse de imkânsız değil.

Reklamlar

Written by NetteTercume

Mart 11, 2011 10:23 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: