NetteTercume.com

Online Translation Agency

Teknoloji İnsan Çevirisinin Yerini Alır Mı?

leave a comment »


Kendi dilinizde konuşup yazdığınız ve aynı anda dünyanın geri kalanının sizi kendi dillerinde anlayabildiği bir dünya hayal edin.

Düşüncesi bile dilbilimcileri ürpertirken, kusursuz çalışan bir yazılım tabanlı çeviri (makine çevirisi de denebilir) sistemi, hükümetleri ve iş dünyasını her yıl milyarlarca dolarlık masraftan kurtarabilir. Uygun ortam ve yeterli yatırım, verimliliği ve dünya çapındaki gayri safi yurtiçi hasılasını (GSYİH) artıracaktır. Bazıları, diller arası sorunsuz iletişimin, farklı kültürler ve dinler arasındaki anlaşmazlıkları ve hatta barış sorunlarını bile çözebileceğine inanıyorlar.

Fakat birçoklarının aklındaki anahtar soru “teknoloji insan çevirisinin yerini alır mı?” şeklindedir.

Kısaca cevap… gerçekçi olun. Bizim yaşamımızda mümkün değil.

Neden mi? Çünkü yazılımlar, ancak kusursuz bir giriş olduğu taktirde kusursuz sonuçlar verirler ve insanlar, yazılımların algılayıp başka bir dile çevirebilecekleri, kurallar ve gramer açısından kusursuz bir dili neredeyse hiç kullanmazlar.

Bir veri tabanı oluşturmak ve güncellemek, dil kurallarına göre milyarlarca istisnalar, bunların yüzlerce dille ve binlerce lehçeyle eşleştirilmesi demektir ki bu, ekonomik olarak sağlanabilecek insan gücünden daha fazlasını gerektirmektedir.

Bazı uzmanların hesaplarına göre, dünya üzerinde en çok konuşulan 10 dilde, her yıl yaklaşık 100,000 yeni teknik terminoloji, argo kelime ve yerelleşmiş ifade ortaya çıkmaktadır. Güncel olarak bu kadar çok dili takip edip birbirlerine çevirmek nasıl mümkün olabilir?

Önerim, bu paragrafı dikkatlice okuyarak katı ve zavallı yazılımların, insan yüzündeki incelikleri hem mecazi anlamı algılayarak hem de kurallara uygun bir şekilde nasıl çevirebileceğini hayal edin.

Reklamlar

Written by NetteTercume

Mart 11, 2011 4:45 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: