NetteTercume.com

Online Translation Agency

Tercüme: Cesur Yeni Dünya

leave a comment »


Bir tercümanın ihtiyacı olan şeyler önceleri yalnızca bir üniversite diploması, sözlükler, bir daktilo ile birlikte akılcı ve esnek bir zihin iken bu ihtiyaçlar belki de makul fiyatlı PC’ ler ile başlayan yeni teknoloji sayesinde tamamen değişti.  Günümüzde dil alanında uzman bir kişi olmak artık tercümenin ileri teknolojisinde maalesef yeterli değildir. Bilgisayar becerisi, şifre çözme ve zihin okuma becerileri de ayrıca önemlidir.

Çevirmenler artık geniş bir yelpazedeki tercüme araçlarından faydalanmakta ya da halen bu araçlarla boğuşmaktadırlar. Trados ve Deja Vu gibi bazıları ticari olarak mevcuttur. Diğer bazı araçlar ise müşteriler tarafından çevirmenlere tedarik edilmektedir.

Genel olarak hepsinin amacı aynıdır. Tercüme bellek sistemi tercüme edilen dokümanları takip ederek, çeviri materyalinin ve terminolojisinin bir veritabanını oluşturmakta ve çevirmenlerin hâlihazırda tercüme edilmiş bu materyale kolaylıkla giriş yapmalarını sağlayarak çevirmenlere yardımcı olmaktadır. Bu teknolojiyi kullanarak çevirmenler dokümanı tercüme edebilir, bu dokümanı kaydedebilir ve daha sonra tekrar kullanabilirler. Bu yeni teknolojinin tercümeleri oldukça tutarlı yapmasının yanı sıra bu teknolojinin yer almadığı tercümelerden daha verimli ve uygun maliyetlidir.

Günümüzde ticaretin bir aracı da internettir. İnternet tercüme kaynaklarına erişim açısından tüm zamanlardan daha çok kolaylık sağlamaktadır. Hızla değişen teknolojik kelimelerin takibi ve modemin hızlı geri dönüşü ile “dokunmatik” beceri ile maliyetleri düşüren böylesine bir erişimin faydaları çoğu tercüme ajansları tarafından kullanılmakla birlikte inkar edilmesi oldukça güçtür.

Reklamlar

Written by NetteTercume

Mart 18, 2011 6:28 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: