NetteTercume.com

Online Translation Agency

İletişimin Gücü

leave a comment »


Şimdiki nesil çevirmenlerin pek azı çevirinin yalnız bir meslek olduğu ve çevirmenin sadece bir kişi ya da bir telefon aracılığıyla diğer başka çevirmenlerle tanışma fırsatının olduğu dönemleri hatırlıyordur herhâlde…

Peki, sonra ne oldu? Çevirmen, kendi gibi bu alandaki meslektaşlarına anında ulaşabildiği, binlerce mail listeleri, forumlar, sosyal ağlar ve gruplar sayesinde okyanusları, hatta kıtaları aşmakta olduğu bir dönemin içerisine girdi. Bugün her birimiz yüzlerce web sitesi, mail listesi ve sosyal iletişim ağları ile birbirimize bağlandık. Bu araçlar bizlere sadece teknik bir terimi ya da deyimi dünyanın dört bir yanındaki iş birlikçi dostlarımıza danışma avantajı sağlamakla kalmadı aynı zamanda onlarla bilgi ve deneyim alışverişi yapmamıza olanak tanıdı. Ayrıca bilhassa özellikli durumların üstesinden gelebilmek için deneyimli iş arkadaşlarımızdan tavsiyeler alabiliyoruz.

Bugün birbirleriyle neredeyse ışık hızında bilgi alışverişinde bulunan ve sadece bir metin için bir arada ve koordineli bir şekilde hareket eden on binlerce çevirmenin gücünü gözümüzde büyütmemek imkânsız. Proz.com gibi bir forum sitesi bile içerisinde hâlihazırda dünya çapında yüzlerce profesyoneli barındıran, bu profesyonellerin birbirleriyle tartıştığı, bilgi alışverişinde bulunduğu ve teknolojik anlamda son trendleri takip ettiği kaynaklardan yalnızca biri. Öyle ki bu sitede Tayland’da bulunan bir tercümanın Fransa’dan iş teklifi alarak aynı Fransa’daki müşteri ile daha önce Arjantin’deki bir iş arkadaşının çalıştığını ve kötü bir deneyim yaşadığını duyarak işi reddeden çevirmenlere rastlamanız kuvvetle muhtemeldir.

Böylesine bir iletişim dünyasında bu yeni teknolojinin kullanımından yoksun kalan çevirmenler ise ulusal sınırlar ve fiziksel mesafeleri göz ardı eden bir iş dünyasında kendilerine bir dezavantaj yüklemektedirler.

Reklamlar

Written by NetteTercume

Mart 25, 2011 8:18 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: