NetteTercume.com

Online Translation Agency

Dunning Kruger Sendromu ve Çevirmen

leave a comment »


New York Stern School of Business’te görevli psikologlar Justin Kruger ve David Dunning’in tarihe geçmelerine vesile olan bulguları, yani Dunning-Kruger Etkisi adıyla literatüre geçecek olan teorileri, Türk sağduyusunun yüzyıllardır “cahil cesareti” dediği şeydir aslında. Teorileri özetle, “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” der.

Bir konudan ne kadar bihaber olursanız size o kadar kolay gelir. Çevirmenlik mesleğinin ilk yıllarında Dunning-Kruger Sendromundan çoğu kez boyunuzun ölçüsünü almak olasıdır.

Kâğıt ve kâğıt hamuru? Neden olmasın? Ne kadar zor olabilir ki? Her gün kâğıt kullanıyorum hatta bir keresinde kâğıt katlama dersi almıştım. Çin’de insan sağlığı üzerine bir anket mi? Daha geçen ay bir check-up yaptırdım ayrıca Çin yemeğine BAYILIRIM.

İlk başta bir dokümana baktığınızda size oldukça kolay gibi görünebilir ancak tercüme içerisine girdiğinizde boyunuzu aşan bir işe giriştiğinizin farkına varırsınız.

Sonuç olarak bir konu hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, sınırlarınızı daha iyi bilirsiniz. Örneğin, bir tercüman olarak IT ve Telekom ihtisas alanınız ancak yinede elektronik ya da yonga yapım işlemleri gibi metinleri kabul etmiyorsunuz. Çünkü o işlemlerin ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz.

Dunning Kruger etkisi ile gerçekten iyi bir iş yaptığınıza inanırsınız. Bir işi yapabileceğinizi düşünürken bunu reddetmeyi nasıl bilebilirsiniz?

Peki, yeni bir iş teklifi ile karşılaştığınızda bir muhakeme geliştirmiş olsanız nasıl olurdu? Kendinize alan çalışmasında ne kadar süredir bir uzmanlığa sahip olup olmadığınızı sorsaydınız veya anlamı yeterince çoğaltabilmek adına o alanda ne kadar çalıştığınızı gözden geçirseydiniz?

Ve buna ek olarak, bazıları tarafından yapılan tüm o kötü tercümelere baktığımızda bir Windows’u olan bu kişilere tüm gün mayın tarlası oynamalarını önerebiliriz sanırım…

Reklamlar

Written by NetteTercume

Nisan 16, 2011 1:44 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: