NetteTercume.com

Online Translation Agency

Çeviri Tarzı

leave a comment »


Yalnızca kaynak metindeki bir fikri ya da düşünceyi başka bir dile aktarmak önemli değildir aynı zamanda metnin okunabilirliğini ve fikrin anlaşılabilmesini kolaylaştırmak için çevirinin bir yazı tarzına sahip olup olmadığından emin olmamız gerekir. Nitekim, iyi bir yazı tarzına sahip olmayan çeviriler iyi çeviriler olmayacaklardır.

Çeviride iyi bir yazı tarzına sahip olmak için neler gerekli?

* Kaynak metni okumak: Kaynak metinde yazarın kullandığı yazı tarzına dikkat etmemiz gerekir: Gelişigüzel mi yoksa resmi mi? Burada empati kurarak, kullanılan yazı tarzını yazarla birlikte belirmemiz gerekir.

  * Konuyu araştırmak: Konuyu araştırma aşamasında internet, ansiklopediler, referans çalışmaları vb. gibi kaynakların tam olarak kullanımı gereklidir. Bol miktarda sözlükler, haber siteleri, monografi ve kitaplar mevcuttur. Araştırma güvenilir kaynaklara dayanmalıdır.

* Akademik bilgi: Çevirmenin uzmanlığı, yazı tarzına değer katmaktadır.

* Metni tercüme etmek: Çevirmenler bir metni çevirirken ülkeler ve kültürler arasındaki farklılıklar önemlidir ve profesyonel çevirmenler farklı bölgelerdeki dil farklılıklarını göz önüne almaktadırlar.

Büyük bir belirsizlik taşıyan sorunlu bir kelime ile karşılaştığınızda, içeriğin kendisi cevabını da kendi içerisinde verecektir. Kelimelerin çoğu    farklı anlamlar taşımaktadır, burada yol gösterici olan yalnızca içeriktir.

Basit bir çeviri tarzı çok daha etkileyici ve ikna edicidir. İyi kurulmuş kısa cümleler idealdir. Basmakalıp sözlerin ve klişelerin çoğu dilde  uyuşmadığını unutmayınız.

Reklamlar

Written by NetteTercume

Haziran 24, 2011 11:52 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: