NetteTercume.com

Online Translation Agency

İşinizi Geliştirmenin 10 Yolu

leave a comment »


Çeviriye yıllarını vermiş profesyonel çevirmenler bile, büyüyen çeviri piyasasında kalabilmek ve de işlerini daha da geliştirmek için çaba sarf ediyor. Daha önce çeviri piyasasında yer edinmek için neler yapılması gerektiğini yazmıştım. Şimdi de 10 farklı yöntemin bulunduğu bir yazı dizisiyle karşınızdayım.

Çeviri işini geliştirmek için uygulanacak ilk yöntem, kariyeriniz için size yararı olabilecek insanlarla ilişki içerisinde olmaktır. Bunun anlamı sadece müşteri aramak ve bulmak değildir. Yeni çevirmenlerle tanışmak da sizin için iyi olacaktır. Bu yeni insanlar sayesinde büyük projelerde yer alabilirsiniz, bir çeviri işi olduğu zaman size yönlendirebilirler. Bilgi ve deneyim paylaşımında bulunabilirsiniz ya da işin içinden çıkamadığınız çevirilerde yardım isteyebilirsiniz.

Proz.com çevirmenler ve müşterilerle tanışmanız için ideal bir site. Sitede çeviri yaparken sıkıntı yaşadığınız, çeviremediğiniz yerleri danışabileceğiniz bir bölüm var. Böylece farklı çevirmenlerle tanışıp, onların görüşlerini alabiliyorsunuz. Bu sitenin forumlarında da çeviri yardımı alabilirsiniz ya da başka bir çevirmenin çevirisine yardım da edebilirsiniz. Başka konular da tartışılıyor forumda, çevirmenler tecrübelerini paylaşıyor.  Ufkunuzu açacağına eminim. Bu çevirmenlerle çeviri takımı kurmanızı da mümkün kılıyor site. Birbirine yakın yerlerde
yaşayan çevirmenlerin buluşma ayarlayabildikleri ayrı bir bölüm de var.

Çeviri yarışmaları da oluyor sitede. Bu yarışmalara katılabilirsiniz. Başka siteler, kuruluşlar da çeviri yarışmaları düzenliyor. Bunlara katılmak yeni iş olanakları da sunacaktır size. Proz.com’da online konferanslar da mevcut. Bunların hem eğlenceli hem de eğitici olacağına eminim.

Etrafınızda insanların olması size her zaman yararlı olacaktır. Bence bir çevirmenin etrafındaki insanlarla iyi ilişkiler içinde olması çok önemli. Çünkü bu davranışının kendine dönüşü de, yine kendi yararına olacaktır.

Not: Yukarıda tanıttığım siteyle herhangi bir bağım olmadığını belirtmek istedim sadece.

Başak Yılmaz

Editör

NetteTercume.com

 

Reklamlar

Written by NetteTercume

Temmuz 27, 2011 12:07 pm

İşinizi Geliştirmenin 10 Yolu kategorisinde yayınlandı

Tagged with , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: