NetteTercume.com

Online Translation Agency

Çevirinizi Firmalara Yaptırmanız İçin 10 Neden Serisi – Giriş – 1

with one comment


 “Kalite
bir ahlâk felsefesidir.”

Armand
V. Fiegenbaum

Yüz yüze görüşerek ya da sanal yoldan, işiniz herhangi bir sektördeki ticaret olduğunda, kendinizi ne kadar geniş bir kitleye duyurursanız başarı şansınız da o kadar artacaktır şüphesiz. Çünkü ürününüze ya da hizmetinize kimin ilgi duyacağını az buçuk tahmin etseniz de kesin olarak asla bilemezsiniz. Doğal olarak; hizmet sınırlarınızı ülke sınırları içine hapsetmek, yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır, özellikle de her geçen gün birbirine daha çok yaklaşan ya da diğer bir deyişle küçülen dünyada. Sözünü ettiğim şey, “küreselleşmek”: ülke sınırlarını aşıp daha büyük bir dünyaya açılabilme cesareti ve işleriniz beklediğinizden bile daha büyük oranda büyüdüğünde hız kesmeden yola devam edebilme yeteneği. Tüm bunları yaparken en büyük silahınız iletişim ve bu iletişimi sağlayabilecek kapasitedeki çalışma ortaklarınız olacaktır. Dilini bile anlamadığınız bir insan topluluğuna hizmet etmek, onlarla küçük veya büyük işbirliği içinde olmak ya da şirket ortaklığı kurmak size hayal gibi görünebilir. Bu hayali, ancak aranızdaki iletişimi sağlıklı tutabildiğinizde gerçekleştirebileceksiniz ve “küreselleşme” hareketine ancak o zaman katılabileceksiniz.

Türkiye’de, ülke içindeki rekabet arttıkça firmaların da başarı olasılığı her geçen gün azalmaktayken, on binlerce firma arasından yalnızca birkaç yüz tanesi ülke sınırlarını aşmayı başarmış ve büyüme katsayılarını diğerlerine nazaran daha yüksek tutmayı başarmış durumda. Yalnızca en geniş kitlelere adını duyurabilen firmaların en çok kazandığı bir ortamda uluslararası arenaya adım atmaktan çekinen, rakiplerden geri kalmayı kabul eden şirketlerin sayısı %90’dan aşağı inememekte. Durum böyleyken, şirketinizin elinden tutup size bütün arenayı karış karış gezdirecek, istediğiniz her toplum ve firmayla iletişiminizi en iyi şekilde sağlayacak, sizi karşı dillerde temsil edecek ve dış ticaretteki hayat damarınızın doktoru olacak kişiler; tercüme firmalarından başkası değildir.

Sözleşmelerin imzalanmasında, iş ortaklıkları kurulmasında, kampanyalar düzenlenmesi ve yürütülmesinde, yurtdışında açacağınız şubelerin her türlü organizasyonunda yardımınıza koşacak tercüme firmalarının doğru seçimini yapmanın ne denli zor olduğunun ve kaliteden anlayan, bunu bir ahlâk felsefesi hâlinde getirmiş olan, işine titizlik gösteren tercüme firmalarını bulmaya çalışmanın; samanlıkta iğne aramaktan farksız olduğunu belirtmek gerekir. Aramak zor olsa da; bulabildiklerinizin arasında en kaliteli hizmeti en kısa sürede alabileceğiniz, şirketinizin bir parçası gibi birlikte çalışabileceğiniz ve geçmişinde birçok saygı değer şirketle verimli bir şekilde çalışmış olan tercüme firmasını seçmek, gözle görülebilecek rahatlıkta denilebilecek kadar kolaydır. Küreselleşme yolunda size en büyük destek olacak tercüme firmasının tek faydası bununla sınırlı kalmayacaktır elbette.

Emin Tugay Ersoy

Editör

NetteTercume.com

Reklamlar

Written by NetteTercume

Ağustos 2, 2011 6:44 pm

Bir Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. Emin Bey, çok güzel noktalara değinmişsiniz. Şahsen ben de bir çevirmen olarak, yazdıklarınızın tamamına katılıyorum…

    Salih Torun

    Ağustos 3, 2011 at 7:12 am


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: