NetteTercume.com

Online Translation Agency

Eskimo Efsanesi

leave a comment »


 Bir şehir efsanesine göre Eskimoların kar ve buz kelimelerine eşanlamlı olarak kullandıkları çok fazla kelime varmış. Bu kelimelerin onlarca olduğunu söyleyen de var, binlerce olduğunu da! Neyse, bu başka bir tartışma konusu. Bizim konumuz İngilizcede Eskimolarınkinden daha fazla kar ve buz kelimesi olması.

Öncelikle bir Eskimo dili olmadığını belirtmek istiyorum. Eskimo olarak adlandırılan farklı kültürler var ve bunların hepsi de geneline Eskimo-Aleut adı verilen farklı dilleri konuşuyor.

Eskimo dillerinde –doğal olarak- kar ve buz kelimelerini karşılayan birçok kelime var. Sadece Yupikçede ( Alaska ve Rusya’nın doğusunda konuşulan Eskimo dili) kar kelimesinin 24 karşılığı var. Bu, kulağa çokmuş gibi gelebilir ama İngilizcede kar ya da buz kelimesinin eşanlamlısı olan en az kırk kelime var. Berg, frost, glacier, floe, hail, ice, icicle, slush, flurry ve sleet bunlardan birkaçı.

Ice kelimesini berg, sheet, black gibi kelimelerle birleştirirseniz, bu şehir efsanesinin nasıl başladığını anlarsınız. Eskimo dilleri de çokbireşimli olduğu için isim türetmeye çok müsait. Kelimeleri yan yana getirerek yenileri türetilebildiği için, bazen bir kelime bile uzun bir sözcük öbeğini karşılayabiliyor. Örneğin, İngilizce konuşan birinin frosty sparkling snow dediği şeye, Eskimo dillerinden birinde patuqutaujuq denir.

Yazının başında da belirttiğim gibi, bu bir şehir efsanesi ama doğruluk payı var gibi.

Başak Yılmaz

Editör

NetteTercume.com

Reklamlar

Written by NetteTercume

Ağustos 9, 2011 11:22 am

Eskimo Efsanesi kategorisinde yayınlandı

Tagged with , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: