NetteTercume.com

Online Translation Agency

Tıbbi Metinlerin Çevirisi

leave a comment »


Sağlık alanında yazılan tüm metinler tıbbi metinler başlığı altına girer. Sağlık alanıyla ilgili herhangi bir metni çevirtmek istiyorsanız, kesinlikle bir tıbbi çevirmen bulmalısınız. Ve unutmayın ki size güven verecek tek çeviri kurumu bir çeviri bürosudur. Sağlık alanından kastım ise, sağlıkla ilgili aklınıza gelen her şey olabilir: Reçeteler, laboratuar testleri, psikolojik metinler, tıbbi makaleler, tıbbi cihazlar ve kullanım klavuzları, hasta dosyaları…

Tıbbi metinlerin ve dolayısıyla çevirilerinin kendilerine özgü ifadeleri vardır. Anadilimizin Türkçe olmasına rağmen, çoğunlukla okuduklarımızdan bir şey anlamayız. Bu yüzden bu tip metinlerin çevirisini de herkes yapamaz.

Tıbbi çevirmenler tıpkı sağlık anında çalışanlar gibi sağlık terminolojisine hakim, tıptaki son gelişmelerden haberdar olan, tıp kitapları okuyan, çeviri yaptığı dili son derece iyi bilen kişilerdir. Her çeviri dalı uzmanlık gerektirir fakat tıp dalındaki uzmanlığın yeri daha farklıdır; kimi zaman hayati önem bile taşıyabilir. Yanlış çeviriden kaynaklı olarak, tıbbi bir cihazın hatalı kullanılmasının ya da bir ilacın hatalı verilmesinin doğuracağı sonuçları düşünebiliyor musunuz? Bundan dolayı çeviri metinde kullanılan kelimelerin anlamları açık olmalı ve herhangi bir yanlış anlaşılmaya yer vermeyecek nitelikte olmalıdır.

Unutulmaması gereken başka bir nokta ise tıp terminolojisinin kaynağının Latince olmasıdır. Hepimizin bildiği üzere sağlık alanında çalışan kişilerin kullandığı terimler Latincedir. Bu yüzden tıbbi çevirmenlerin de Latinceden Türkçeye kullandığı bir tıp sözlüğü vardır.

Tıbbi çeviriler sadece çeviri bürolarına, oradaki deneyimli, konusunda uzman çevirmenlere yaptırılabilir. Kaynak dile, hedef dile hakim, çevirdiği metnin alanında uzman ve en önemlisi sizin de rahatlıkla güvenebileceğiniz çevirmenler metinlerinizi eksiksiz ve hatasız bir şekilde size ulaştıracaklardır.

Başak Yılmaz

Editör

NetteTercume.com

 

Reklamlar

Written by NetteTercume

Eylül 13, 2011 11:46 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: