NetteTercume.com

Online Translation Agency

Bilgisayarlar Çeviri Yapabilir Mi?

leave a comment »


Çeviri işi sadece kelimeleri çevirmek olsaydı, çevirmenlik diye bir meslek kalmayıp, bilgisayarlar sonsuza kadar çeviri yapabilirdi. Ancak siz de biliyorsunuz ki, çeviri araştırma, uzun uzun düşünme ve karar verme süreçlerini kapsayan bir olgu.

Ülkemizde çoğunlukla Google çeviri kullanılıyor. Ben biligisayarlar çeviri yapamaz diyorum, ama diğer yandan Google çeviri de işinize yarıyor, değil mi? Niyetim kafanızı karıştırmak değil. Bu yüzden Google çevirinin nasıl çalıştığı ile ilgili küçük bir araştırma yaptım.

Google 57 dilin ve bu dillerin birbirine çevirisini yapabilmektedir. Bu çevirileri yapabilmek içinse, insanlar tarafından çevrilmiş metinleri inceleyip, bu çevirilerde kullanılan kalıpları belirliyor. Daha sonradan aynı kalıp kullanılan başka bir yerde, bize bu kalıbın çevirisini sunuyor. Yani Google daha fazla metin inceledikçe, çeviri kalitesi artıyor.

İnsanların Google hakkında yanılgıya düştükleri şey ise, Google’ı gerçekten çeviri aracı olarak görüyor olmaları. Hayır, Google çeviri yapmak için yok. Google’ın tek amacı hızlı çeviri sunabilmek. Size net, temiz bir Türkçe sunmuyor zaten, çoğu zaman kendi çabanızla bir şeyleri anlamlandırmaya çalışıyorsunuz. Google da bunu kabul ediyor. Sundukları bu hizmetin profesyonel olmadığını, profesyonel çeviriler için tercüme bürolarına başvurulması gerektiğini özellikle belirtiyor. Kısacası, Google çevirinin amacı, ziyaret ettiğiniz siteyle ilgili genel bir bilgi almanızı hızlı bir şekilde sağlamaktır, daha fazlası değildir ve asla da olmayacaktır.

Kaliteli çeviriler için her zaman tercüme büroları tercih edilmelidir.

Başak Yılmaz

Editör

NetteTercume.com

Reklamlar

Written by NetteTercume

Eylül 22, 2011 10:02 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: