NetteTercume.com

Online Translation Agency

Sosyal Medya Yok Olma Tehlikesi Altındaki Dilleri Yaşatıyor

leave a comment »


Bilişim ve internet kaybolmakta olan dillerin hizmetinde. Facebook, Twitter, YouTube hatta SMS bile dünyanın kaybolmakta olan dillerinin kurtarılmasına yardımcı oluyor.

Günümüzde dünyada konuşulan 7,000 civarında dilin yarısının bu yüzyılın sonunda ortadan kalkmasının beklenildiğini belirten bilim adamları küreselleşmenin bu konuda çoğunlukla sorumlu tutulduğunu ancak modern dünyanın bazı unsurlarının özellikle dijital teknolojinin akışı tersine çevirebildiğini belirttiler.

Dilbilimciler Kuzey Amerika kabilelerinin gençlere dillerini ve kültürlerini tanıtmak amacıyla sosyal medyayı kullandıklarını belirterek Sibirya ve Moğolistan’daki göçebe insanların konuştuğu yerli dili Tuvan’ın bile yeni öğrencilere kelime telaffuzu öğretmek için bir iPhone uygulamasının bulunduğunu kaydettiler.

Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenen bir konferansta National Geographic’in sponsorluğunda sunulan ve sekiz özel sözlüğü hazırlayanlardan Swarthmore Üniversitesi Dilbilim Profesörü David Harrison, azınlıktaki dillerin seslerini ve varlıklarını duyurmak için sosyal medya, YouTube, Sms ve diğer bazı teknolojileri kullandıklarını belirterek küreselleşmenin azınlıktaki dilleri asimile etmedeki olumsuz baskısına karşın yalnızca beş ila elli kişinin konuştuğu ücra bir yerdeki dil için olumlu bir etkisi bulunduğunu söyledi.

Harrison her şeye rağmen bu küçük dil gruplarının kendi dil geleneklerini ve geçmişlerini muhafaz ederek İngilizce gibi küresel dilleri öğrenerek dünya vatandaşı olabilecekleri bilincine de sahip olduklarını sözlerine ekledi.

8 dil için 32 binden fazla kelime

Amerikalı dilbilimcinin yok olma tehlikesi altındaki 8 dil için hazırladığı 8 ayrı sözlükte toplam 32 binden fazla kelime bulunuyor. Sözlükler ayrıca kültürel eşyaların fotoğrafları ve bu dilleri akıcı bir şekilde konuşan kişilerin kelime ve telaffuz ettiği 24 binden fazla ses kaydından oluşuyor.

Bu sözlüklerden biri sadece Oregon’daki (ABD’nin kuzeybatısı) bir yerli kabilesinin konuştuğu Siletz-Dee-ni. Bu dili akıcı şekilde konuşanlardan Alfred “Bud” Lane konferansta yaptığı konuşmada, “Konuşan sözlük, Siletz dilini kurtarmak için sahip olduğumuz en iyi yöntem ve öyle kalacak” dedi.

Küçük dilleri yaşatan diğer projeler

National Geographic Vakfı’nın projesindeki diğer diller arasında Papua Yeni Gine’de sadece iki köyde 600 kişinin konuştuğu ancak hiç yazılmayan ve kaydedilmeyen Matukar Panau da bulunuyor.

Kanada’da Microsoft yazılımlarının İnuit diline çevrilerek bu toplumun tüm kuşaklarının bilgisayarlarında kendi dillerini kullanabilmeleri için çalışmalar yürütülüyor.

Yine Kanada’da Ojibve dili konuşan yaklaşık 10 bin kişiden 2700 kadarının Facebook kullanması sayesinde bu dil yeniden gözde olmaya başladı.

Reklamlar

Written by NetteTercume

Mart 13, 2012 12:09 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: