NetteTercume.com

Online Translation Agency

OCR Yazılımı Nedir?

leave a comment »


Bir OCR yazılım programı ‘Optik Karakter Tanıma’ olarak adlandırılan ve farklı kaynaklardan gelen PDF dosyalarını dönüştürmeye yardımcı olan genel olarak tercüme ajansları tarafından kullanılan herhangi bir bilgisayar aracı ya da programıdır.                     Bu araçlar Adobe, InDesign, Quark, Illustrator ya da tasarım için kullanılan diğer formatlar için idealdir. Genel olarak tercümanlar bu araçlara alışkın olmasalar da dosyaların dönüşümü ve müteakip karakter sayım analizinden sorumlu olduklarından ajansta çalışan proje koordinatörlerinin iyi bilmeleri gerekir. OCR programı düzenlenemeyen PDF dokümanlarının tercüme edilmek üzere düzenlenebilir bir Word dosyasına dönüştürülmesi aracıdır.

Dosyanın türüne bağlı olarak, proje koordinatörü ne tür bir OCR kullanacağını bilmektedir. Örneğin, Abby Reader orta kalitedeki taranmış dosyalar, resim dosyaları ya da belirli bir kaynağı bulunmayan dokümanlar gibi düzenlenemeyen PDF’leri sorunsuz bir şekilde dönüştüren bir araçtır. Abby Reader bu durumda düzenlenemeyen dosyayı “optik olarak tanır” ve düzenlenebilir bir Word dosyasına aktarır. Düzenlenebilir bir PDF dosyasını ( örneğin kaynak dosyası bir MS Word dokümanı olan ancak bu dosyanın mevcut olmaması sebebiyle yine de dönüştürülmesi gereken PDF’ler) bir Word dosyası haline getirmek için kullanılacak en iyi araç Solid Converter diyebiliriz.

Tüm bunlar ilk başta her ne kadar kolay gibi görünse de bu araçları en uygun şekilde kullanma imkanı her zaman bulunmaktadır. Örneğin, taranmış bir dosya ile Abby’de yapılan işlem her zaman iyi sonuç vermeyecektir. Buna ilaveten dosya içerisinde yer alan tablolar ya da sütunlar dönüştürme işlemini zorlaştıracaktır. Bir başka durumda ise dipnotlar ya da başlıklar işlemi güçleştirir. Bunlar bir dosyayı dönüştürürken problem yaratabilir. Bu gibi durumlarda en uygun şekilde hangi OCR programını kullanacağınızı iyi bilmeniz gerekir.

Reklamlar

Written by NetteTercume

Nisan 10, 2012 8:17 am

NetteTercume.com™ kategorisinde yayınlandı

Tagged with ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: