NetteTercume.com

Online Translation Agency

Küyerelleşme – Glokalleşme Nedir?

leave a comment »


Dünyadaki değişim trendini gözlemlediğimizde globalleşme (globalization) ile birlikte dikkati çeken bir diğer olgunun Yerelleşme (Localization) olduğunu görüyoruz. İngilizce Globalleşme ve Yerelleşme kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş Küyerelleşme “Glokalleşme” (Glocalization) kavramı son zamanlarda yaygın olarak benimsenen ve kullanılan kavramlardan birisidir.

 “Glokalleşme” terimi 1980’lerde ortaya çıktı ve İngiliz sosyolog Roland Robertson tarafından İngilizce’de popülerleştirildi. Ürün ve yazılım yerelleştirme anlamına gelir.

Yerelleşme, uluslararasılaşma, küreselleşme gibi yabancı pazarlara ürün ve yazılım adaptasyonunu tanımlayan pek çok terim bulunmaktadır. Burada “glokalleşme” size pek tanıdık gelmeyebilir.

Glokalleşme bir ürünün küreselleşme sürecinde ürünün veya hizmetin pazarlandığı her bir yerel bölge için özel olarak adapte edildiğinde başarılı olma olasılığının daha yüksek olduğunu vurgulamak amacıyla oluşturulmuş bir terimdir. Bir başka deyişle, yerel özellikleri koruyarak küreselleşme de diyebiliriz… Glokalleşme tanımı yerelleştirmeden çok az farkılılık gösterir.

İster glokalleşme diyelim, isterseniz de yerelleştirme diyelim, (biz genelde yerelleştirme diyoruz) yerelleştirme alanındaki uzman ekibimiz ile firmanızı her bir ülkenin pazarına, geleneğine ve kültürüne uyumlandırmaktayız.

Sizin dilinizi konuşuyoruz…

Editör

NetteTercume.com

Reklamlar

Written by NetteTercume

Eylül 18, 2012 5:18 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: